FESTAD

aneb příprava na přijímací řízení na ARCHITEKTURU

 

Říkáte si, mám odborné zaměření, tím pádem mám dveře na fakulty stavební a architektury otevřené. - Pak vám musíme otevřít oči :)

 

O studiu architektury jsme začaly uvažovat již ve třetím ročníku. Bude to boj, nastudovat pár informací navíc, ale stavební fakulta to vždy jistí.

Během pololetí se na internetu objevil odkaz na přípravný kurz. Týdenní festival architektury a designu v Praze, Valašském Meziříčí a Bratislavě. Po dnech váhání investovat peníze z brigády jsme podaly přihlášku do Meziříčí. Nakoupily jsme si čtvrtky, tužky dle seznamu a v daný termín jsme se sešly na nádraží.

Na FESTAD jsme se sjížděli z celé republiky i Slovenska. Celkem nás bylo padesát. Ubytování bylo v internátu přímo v zástavbě školy, kde byly pronajaty prostory, stravování individuální. Po obdržení rozpisu, seznámení se s programem a kantory (inženýry a architekty) jsme zasedli do auly a výuka mohla začít.

Program byl tak našlapaný, že o pauzách na oběd a večeři jsme spíš chodili odpočívat do pokojů a scházeli jsme se po večeři v kuchyňce. Našly jsme si spoustu nových známých, se kterými se třeba sejdeme u přijímaček nebo se staneme novými spolužáky.

Občasný přístup vyučujících byl dost odlišný, než jsme si myslely. Po pravdě, ti mladší se chovali vůči nám povýšeně a ti starší se hrozili nad díly, které jsme tvořili. Koncem týdne už to naštěstí probíhalo v klidnějším prostředí a byli jsme už „rozkreslenější“. V naší třídě sedělo asi patnáct lidí a v tak krátké době nebylo možné, aby nás vyučující obskakoval. Někomu bylo řečeno, ať to předělá, někomu, že se svým stylem nemá vůbec šanci hlásit se na školu, a někoho sem tam pochválili. Během kreslení jsme si vyslechly požadavky na talentové zkoušky a následné přijímačky s pohovorem. Dost nás to vyděsilo, když jsme s přípravou začaly teprve v létě. V závěrečné hodině nám bylo oznámeno, že většina z nás je dokonale připravena k talentové zkoušce. Velmi nám pomohou základy perspektivy a pomocných tipů, které jsme obdržely. Dějiny umění jsme dokonale zvládli probrat, tak kromě deskriptivy jsme snad připravené. Byl to dost náročný týden. I těm zapáleným lidem se nechtělo sedět v tak krásném počasí v lavicích a aule, ale vydrželi jsme to. :)

 

Malé poučení na závěr:

„Nepodceňujte přípravu, začněte si shánět fakulty a informace k přijímacímu řízení včas.“

www.festad.cz

 

P.S. : Ve školním roce chodit na dvě hodinky do ZUŠ na výtvarku není vůbec k zahození. Jsou také pořádány celoroční kurzy a víkendové workshopy, ale je to spíš otázka peněz.

Studentky ze 4. A