Divadelní představení Fenomén Karel Čapek aneb Od Dášeňky ke zkáze světa je novým úspěšným představením, které mladou generaci seznamuje s naším nejslavnějším prvorepublikovým spisovatelem a dramatikem.

Hradecké Divadélko pro školy přijelo přiblížit žákům třetích a čtvrtých ročníků zábavnou formou nejzásadnější okamžiky života a tvorby Karla Čapka.  V hraných ukázkách se zapojením publika a  prostřednictvím odlehčených moderátorských vstupů sehrané herecké duo vybízelo diváky k zamyšlení nad  aktuálností Čapkova díla.

Představení začalo úryvkem z komedie Loupežník z roku 1920. Byli jsme svědky  emotivního dialogu loupežníka s myslivcem, kteří soupeřili o lásku krásné slečny Mimi. Tou se  na chvíli stala Klára Šubrtová ze 4.A.

Následovala dramatizace povídky sník ze souboru Povídkek z jedné kapsy. Policistovi vyšetřujícímu dopravní nehodu na základě asociací z veršů bohémského básníka Jaroslava Nerada se nakonec podařilo zapeklitý případ vyřešit.

Zvážněli jsme při  ukázce z protiválečné divadelní hry Bílá  nemoc. Herci zvolili působivý výstup, ve kterém Dr. Galén odmítl léčit výrobce zbraní barona Krüga.

Představení vyvrcholilo pozoruhodnou žánrovou kombinací utopie, scifi, prvorepublikové avantgardy i protiválečných a katastrofických, náboženských i sociálních témat, které Karel a Josef Čapkovi v roce 1927 namíchali do divadelní hry Adam stvořitel.

Zapsala: Mgr. Lea Zálišová