pj plavecNejlepší letošní český čas na krátké polohovce zajistil Pavlu Janečkovi zlato z domácího plaveckého mistrovství v Praze-Podolí i možnost druhého startu na MS v Budapešti 14. – 30. července 2017, kde se představil v polohových závodech na 200 a 400 m.

Předtím se zúčastnil 54. ročníku největšího italského plaveckého mítinku Sette Colli v Římě. Na startu se sešla světová elita ze třiceti šesti zemí. Okolo sedmi set plavců si mohlo prověřit svoji formu, zúčastnilo se sedm mistrů světa nebo olympijských vítězů a mítink přenášela italská televize. Odchovanec náchodského oddílu Delfín Pavel Janeček tam absolvoval čtyři starty, z toho dvakrát se probojoval do B-finále. Na 200 m motýl se dostal do čela letošních českých tabulek časem pod dvě minuty - 1:59,58 a dohmátl v B-finále jako třetí. Své letošní maximum pak zaplaval v B-finále na 200 m polohově časem 2:04,45. Osobní rekord si vylepšil při 100 m motýl za 55,64. Pouze o jedno místo mu pak ušlo další B-finále na 400 m polohově, kde zaplaval 4:28,04 a zaostal dvě setiny za svým letošním maximem ze Ženevy.

Začátkem července pak na zmíněném republikovém šampionátu dokázal vyhrát oba polohové závody a získat dvě zlaté medaile. Nejprve zvítězil v závodě na 200 metrů a poté i na své nejsilnější trati čtyřsetmetrové.

A s jakými ambicemi odjížděl na MS v Maďarsku? Cíl byl jasný: zlepšit svoje nejlepší časy a na umístění nijak nemyslet, soustředit se pouze na sebe a svoje výkony. Podařilo se mu zaplavat své a tím i české maximum na dlouhé polohovce letos - čas 4:22,11 odpovídající jeho loňskému času na olympiádě v Riu. Pavel Janeček tak obsadil 25. pozici na světě.

Našemu absolventovi blahopřejeme a nadále držíme palce!

Zapsala: Mgr. Marie Vintrová